Oluline koolikoti valikul

 

Milline on hea koolikott lapsele? Ekslikult arvatakse, et ainult kandilise kõva kujuga koolikott on kõige parem ja toekam. Seljatoe laius, pehmenduse ja toestuse struktuur ning õiged õlarihmad on hoopis tegurid, mis teevad ühest seljakotist seljale ohutu ja tervisliku koolikoti.

 

Ideaalne koolikott

Ideaalse koolikoti materjal on vihma- ja külmakindel ning ka piisavalt tugev. Tekstiilist koolikotid on kergesti hooldatavad ja neid saab pesta pesumasinas, mistõttu võib julgelt osta ka heledamates toonides kotte. Kandilise kujuga koolikottide puhul, kus kott ise on valmistatud juba tugevdatud materjalist ja seljatugi on ortopeediline, tuleb jälgida õlarihmade asetust. Paljudel  mudelitel on õlarihmad reguleeritavad ja neid saab muuta vastavalt kasvule. Lisaks on hea ja turvalise koti puhul liiklusohutuse tagamiseks kasutatud nii koti fassaadküljel kui ka rihmadel helkur-ribasid.Art. 70322009 külg

 

Suurus

Koolikott peab olema nii suur, et mahutab vabalt A4 suuruses õpikuid ja vihikuid. Koolitarbeid täis seljakott ei tohiks ületada 10–15% lapse kehakaalust. Esimestel kooliaastatel tohib koolikoti raskuseks olla 3–4,5 kg, mistõttu on oluline, et kott oleks valmistatud kergest materjalist. Olenevalt tugevusest ja materjalist on maksimaalne koti kaal tühjalt 0,4–0,9 kg.

 

Sahtlid ja lukud

Koolimineva lapse kotil võiks olla kaks suurt sahtlit ning üks väike esisahtel või küljetaskud. Nii õpib laps kohe alguses asju süsteemselt kotti panema ja ka vihikud ei lähe kortsu. Paljudel kottidel ongi juba esisahtlis olemas organiseerija, kus on palju väiksemaid panipaiku pliiatsitele, võtmetele, rahakotile ja telefonile. Juhul, kui eelistate oma lapsele ühe sahtliga kotti, tuleks vihikutele eraldi juurde osta mapp.

Oluline on jälgida, et sahtlite lukud jookseksid kergesti kinni-lahti ning et lapsel oleks kotti lihtne avada. Väga head on pisut suuremad lukud ja samuti suured luku otsad, millest on lapsel oma väikeste kätega mõnus kinni haarata. Vaadake, et lukkude vihmakaitsed poleks jäigad, sest see raskendab koti sulgemist.

Art: 3.2019812 lukud

 

Toestus ja põhi

Esimesel viiel-kuuel kooliaastal on soovitatav osta toestatud ja pehmendatud seljaosaga kott, et vihikute-raamatute raskus otse seljale ei suruks. Reljeefne pehmendatud seljatugi toetab selga, jaotab seljale ühtlasemalt koormust ning aitab lapsel hoida õiget rühti.

Saadaval on erinevad reljeefsed pinnad, kus pehmendused järgivad lapse selja kuju. Kui lapse selg on rohkem nõgus, sobivad selja kesk- ja alaosa toestavad pehmendused. Kui laps on aga harjunud käima veidike küürus, on paremad äärmised pehmendused, mis aitavad hoida sirget selga. On saadaval ka kotte, kus on ühtlaselt pehmendatud terve seljaosa.

Koolikoti põhi peaks kindlasti olema õmmeldud kahekordsest või tugevdatud materjalist, muidu kulutavad kotis kantavate õpikute nurgad koolikoti põhja kiiresti auklikuks. Ideaalis on koolkoti põhjas ka tekstiiliga kaetud kõvast materjalist põhjaplaat, mida saaks vajadusel eemaldada (nt kui on vaja kotti pesta pesumasinas). Paremal kotil on ka sisseõmmeldud vooder.

 

Õlarihmad

Kvaliteetsel koolikotil on käesang, millest vajadusel kinni võtta. Sellega välditakse ühest õlarihmast hoidmist. Kui tõsta täis kotti pidevalt ühest õlarihmast, on see üks sagedasemaid koti katkiminemise põhjuseid. Igal juhul peaksid õlarihmade õmblused olema nn. topelt või triple-õmblused, mis tagavad õlarihma kinnituse tugevuse aastateks.

Ideaalis peavad  koolikoti õlarihmad olema laiad ja soovitavalt pehmendustega. Laiad rihmad aitavad jaotada raskust ühtlasemalt ja ei hakka soonima õlgasid. Parimatel mudelitel on õlarihmad ülalt omavahel ühendatud, mis aitab jaotada raskust paremini turjapiirkonnas.

Suur lisaväärtus on ka see, kui rihmad on omavahel eest rindkere või piha juurest eraldi klambriga kinnitatavad. Õlarihmad peavad kindlasti olema hõlpsasti reguleeritavad: siis ei hakka rihmad kotti kandes alla libisema ja rihmade suurust saab muuta vastavalt seljas olevale riietusele. Kindlasti on hea koti õlarihmad varustatud helkurribadega, mis tagavad lapse hea nähtavuse ka vastutulevatele autojuhtidele.

Lapsele tuleks meelde tuletada, et seljakotti kantakse seljas, mitte ühel õlal. Ühel õlal kotti kandes vajub keha küljele ja võib põhjustada selgroo asümmeetriat, seljavalusid ja samuti pole see „tervislik“ koolikotile.Art. 3.70316022 tagant

 

Praktiline ja ilus

Praktiline, mahukas ja kasutajasõbralik seljakott saab olla ka ilus. Traditsiooniliselt eelistatakse osta poistele musti ja siniseid ning tüdrukutele valdavalt punaseid ja roosasid  koolikotte.  Tegelikult on kaubanduses saadaval ka hea valik kenasti disainitud ja ilusate värvi- ja materjalikombinatsioonidega kvaliteetseid kotte.

 

Kust osta koolikotti?

Laps peaks kindlasti ise proovima, milline seljakott talle hästi selga istub. Lihtne ja mugav on koolikotti valida spetsiaalsetest kotipoodidest või koolikoti väljapanekuga müügikohtadest. Ostjad, kes  pööravad rohkem tähelepanu tuntud sporditarvete kaupu müüvatele firmamärkidele, peaksid vaatama, kas soovitud firma toode on  koolikotiks mõeldud.Art. 3.70227002 külg